DOĞALGAZ TESİSATI PROJESİ

Doğalgaz tesisatı projesi İgdaş gibi ilgili gaz dağıtım firmaları tarafından yetkilendirilen sertifikalı firmaların mühendisleri tarafından çizilir ve çizilen projeye bağlı olarakta sertifikalı firmaların tecrübeli ustaları tarafından tesisat çekilir.İgdaş gibi ilgili gaz dağıtım firmaları tarafından kontrol edilir ve onaylanır. Doğalgaz tesisatı projesi, doğalgaz tesisatında herhangi bir yenileme yapıldıktan sonra eğer ocak, doğalgaz sobası ve kombi hattının güzergâhında değişiklik yapılmış işe İGDAŞ gibi gaz dağıtım firmaları tarafından  projenizin çizilmesi istenecektir.

Bu yazımızda sizlere doğalgaz tesisatının nasıl yapıldığı Proje ve Doğalgaz Tesisatı Kurulum aşamalarının neler olduğu ve Doğalgaz tesisatı fiyatları gibi merak neden sorulara cevaplamaya çalıştık umarım sizler için faydalı olur.

Doğalgaz Nedir?

Petrolünün bir türevi olan doğalgaz yer altında bulunan fosil kaynaklı bir gaz karışımıdır. Doğalgaz; %95 metan, az ölçüdede etan, propan atom, bütan ve karbondioksitten oluşan renksiz, kokusuz ve havadan hafif bir gazdır.Yanma özelliği dolayısıyla çevreye verdiği zarar diğer yakıt türlerine göre oldukça azdır.Doğalgazın tehlike oluşturabilecek kısmı kaçak olma durumudur.Bu durumda da doğalgaz kokulandırıldığı içinde herhangi bir kaçak durumunda kendini belli etmesi açısındanda oldukça emniyetli bir sistemdir.Herhangi bir kaçak durumuyla karşılaşmamak ve güvenli bir şekilde doğalgaz kullanımını sağlamak için uzman kişilere danışılmalı ve doğalgaz tesisatıda profesyonellere bırakılmalıdır.Kombi Merkez sektördeki 22 yıllık tecrübesi ile sizlere bu hizmetleri sağlamaktadır.

Doğalgaz Tesisatı Nedir?

Doğalgazı güvenli ve konforlu bir şekilde kullanmak için doğalgaz tesisatı alanında uzmanlaşmış firmalar aracılığıyla yapılmalıdır. Kombi Merkez Uzman mühendisleri ve Profesyonel ekipleri ve 22 yıllık tecrübesiyle bu hizmetleri sizleri hiç yormadan sağlamaktadır.

Doğalgaz Tesisatı ilk aşaması: Proje aşaması

Doğalgaz Tesisatının ilk aşaması olan proje aşaması şöyle gerçekleşmektedir.İlk olarak doğalgaz tesisatının yapılacağı nokta keşif ekipleri tarafından incelenir ve İlgili Mühendis tarafından Proje çizilir.Daha sonra çizilen proje Doğalgaz dağıtım şirketine gönderilir.Şirket bu noktada hem dağıtıcı hemde denetleyici konumdadır.

Doğalgaz Projesi Fiyatı 500 TL dir.

İkinci aşama: Doğalgaz Tesisatının döşenmesi

Proje çizimi bittikten sonra projeye uygun olarak doğalgaz tesisatının döşenmesi gerekmektedir. Emniyetli olması açısından tesisat alanında uzman olan ve doğalgaz dağıtıcı firmanın yetki verdiği firmalar tarafından yapılmalıdır.

Doğalgaz tesisatında kullanılan başlıca materyaller şunlardır; Doğalgaz Tesisatı Ana Vanası, Doğalgaz boruları, Doğalgaz dağıtım boruları, Basınç regülatörü, Manuel vanalar, kolon ve iç tesisatlar, Kombi sistemlerini çalıştıran malzemeler.

Doğalgaz tesisatıda projeye uygun olarak döşendikten sonra Doğalgaz dağıtım firmasının yetkilendirdiği tesisatçı firma Mühendisinin çizdiği proje onaylanmasıyla beraber Dağıtıcı firmadan randevu alınır. Dağıtıcı firmanın yetkili mühendisi ilgili yere gelip doğalgaz tesisatının projeye uygunluğunu ve tesisatta kaçak olup olmadığını resmi prosedürlere uygunluğunu denetleyip onaylamasıyla süreç sona erer.Resmi olarak doğalgaz kullanımına başlanabilir.

Doğalgaz Tesisatı Yapılırken Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar

Öncelikli olarak Güvenli şekilde doğalgaz kullanımına başlamak için Doğalgaz tesisatını Bu alanda uzmanlaşmış profesyonel hizmet veren firmalara yaptırmanız sizler için iyi olacaktır. Başlıca dikkat edilmesi gerekenler;

  • Doğalgaz boru hattı ve boruları erişimi kolay şekilde olmalıdır. Gerektiği takdirde kolayca müdale edilebilecek durumda olmalıdır.
  • Bağlantı noktaları sızdırmazlık macunu ve ketenle kaplanmalıdır.
  • Çelik olarak yapılan gaz taşıyıcı boruları görünür ve tehlike anında müdahalesi kolay sekilde döşenmiş olmalıdır.
  • Borular kelepçe vasıtasıyla sabitlenmelidir.
  • Boruların paslanmaya karsı korunaklı olmasına dikkat edilmelidir.
  • Olası yangın durumuna karsın doğalgaz tesisatının elektriğe uzaklığı hesap edilmelidir.
  • Dağıtıcı firmanın yönetmeliğine uygun şekilde doğalgaz tesisatı döşenmelidir.

Doğalgaz Tesisatının Fiyatı

Ortalama olarak doğalgaz tesisatının döşenmesi ve proje çizimi 1.500 TL den başlamaktadır. Fakat Her dairenin planlanması farklılık gösterdiği için Fiyatlarda yapılan işçilik ve kullanılan malzemeye göre değişiklik göstermektedir. Sizlerde Firmamız Kombi Merkezin İstanbul için ücretsiz keşif hizmetimizden faydalanabilir. Whatsapp den iletisime gecerek daha net bilgi ve fiyat alabilirsiniz;  TIKLAYINIZ.

Sayfayi faydali buldunuz mu?

Oy vermek icin yildizlara tiklayin

Ortalama puan 1 / 5. Oy sayisi 1

Henuz puan verilmemis, ilk veren siz olun!

We are sorry that this post was not useful for you!

Let us improve this post!

Tell us how we can improve this post?