Tam Yoğuşmalı Kombi Avantajları Nelerdir?

Bu Yazımızda sizlere tam yoğuşmalı kombilerin avantajları hakkında bilgi vermeye çalıştık umarım faydalı olur.Öncelikle yoğuşma hakkında bilgi edinelim

Yoğuşma kısaca tanımlamak gerekirse , gaz halindeki bir maddenin sıvı hale dönüşmesidir.Yoğuşma sırasında su buharı çevresine ısı vererek yoğunlaşır.Aslında konveksiyonel kombilerde yoğuşmalı kombilerde çalışma prensibleri birbirlerine yakındır.Genel olarak kombi doğalgaz yakıtını kullandığında ciddi oranda su buharı olusturmaktadır.Yoğuşmalı kombiler su buharından çıkan ısıyı birkac kez daha kullanarak enerjisinden faydalandığı su buharının suyunu damla damla dışarı atar.Yoğuşmalı ve normal kombiler kıyaslanırsa yoğuşmalı kombiler daha verimlidirler.Ayrıca yanlış bilinen bir nokta ise şudur; bilinenin aksine yoğuşmalı kombiler gazı iki defa aynı yöntem ile kullanmamaktadır. Kombiden çıkan su buharının baca içerisindeki özel ısı eşanjörü aracılığıyla içindeki enerji alınır ve su haline gelen buhar dışarı atılır.

Peki Tam yoğuşmalı kombi yarı yoğuşmalı kombi farkı nedir?

Yarı yoğuşmalı kombilerde, mevcut yapının içerisine bir eşanjör ilave edilerek %101 verimle yoğuşma sağlanır. Tam yoğuşmalı kombilerde ise özel bir yapı içerisinde yoğuşma sağlandığı ve bunun için de özel bir yanma odası tasarlandığı için verim %109’a kadar çıkabilmektedir.

Öncelikli olarak bilinmesi gereken, tam yoğuşmalı kombi ile daha az doğalgaz harcayarak daha çok ısınabileceğiniz. Bir örnekle anlatmak gerekirse; konvansiyonel kombide kullanılan doğalgazdan elde ettiğimiz ısının büyük bir kısmı bacadan dışarı atılır fakat yoğuşmalı kombide kullanılan teknolojiyle bu kayıp ortadan kaldırılır. Böylece mekânda daha az doğalgaz tüketerek daha çok ısınırsınız. İyi bir bina yalıtımı ile birlikte yeterli miktarda panel radyatörün olduğu doğru projelendirilmiş bir tesisat tüketimde yüzde 25-35 aralığında bir tasarruf yani faturalarında 3’te bir oranında düşüş sağlarsınız.

Tam yoğuşmalı kombilerde alev boyu ihtiyaca göre ayarlanarak, modülasyonlu bir şekilde çalışır. Bu kombilerde bulunan fan modülasyonu sayesinde tüketilen gaz miktarına göre yüksek yanma verimi elde edilirken, standart kombilere göre çok daha sessiz bir şekilde çalışır. Yoğuşmalı kombilerin bir diğer özelliği ise daha düşük emisyon değerleri ile çevreci olmalarıdır.

 

Sayfayi faydali buldunuz mu?

Oy vermek icin yildizlara tiklayin

Ortalama puan 4.2 / 5. Oy sayisi 29

Henuz puan verilmemis, ilk veren siz olun!

We are sorry that this post was not useful for you!

Let us improve this post!

Tell us how we can improve this post?