Doğalgaz Faturasının Daha Az Gelmesi için ne yapmalıyım ?

Bu yazımızda sizlere Doğalgaz Faturasının Daha Az Gelmesi için ne yapmalıyım ? sorusu için tavsiyelerde bulunduk.Umarım faydalı olur.

Kış mevsiminin gelmesiyle beraber doğalgaz faturalarında da artış gözlenmektedir.Bunun sebebi ise kışın doğalgaz kullanımı daha fazla olduğu içindir. Genellikle doğalgaza gelen zamlar yazın gelmekte olduğu için tüketiciler bunu anlayamamaktadır.Ancak kış gelince yüksek faturalarla karşılaşan tüketiciler durumu fark etmektedir .Doğalgaz faturasının yükünü hafifletmek için yapmamız gerekenleri şöyle sıraladık.

Kombinizi Devamlı çalıştırın

Genellikle tüketicilerin doğru bilip aslında yanlış olan bilgidir.Geceleri kombiyi kapattığımızda bina blogu sogumakta ve sabah tekrar çalıştırıldığında ise kombi soğuyan evi ısıtmak için daha fazla enerji harcamaktadır.Buda doğalgaz faturamızı doğrudan artırmaktadır.Örnek vermek gerekirse trafikte hareket eden bir aracı düşünün sürekli dur – kalk yapan araç daha fazla yakıt harcamaktır.Kombide bu şekilde düşünülebilir.Yapmamız gereken kombiyi kapatmak yerine daha düşük derecede çalıştırmak olmalıdır.

Doğru kapasite seçimi                                          

Tüketicilerin yapmış olduğu diğer bir yanılgıda daha büyük kapasitedeki kombinin evi daha iyi ısıtacağını düşünmeleridir. Yüksek kapasiteli cihaz evi ısıtır. Ancak çok fazla yakıt sarfiyatına neden olur.Bu durumun tam tersinde de aynı durum söz konusu olacaktır.Yani Evimizin kapasitesine göre daha düşük bir cihaz aldığımızda ise kombi sürekli çalışacak hem evimiz  ısınmayacak hem de daha fazla yakıt sarfiyatı olacaktır.Dolayısıyla da yüksek faturalar gelecektir.Yapmanız gereken profesyonel kişilerden destek alarak evinizin ısı kaybını hesaplayıp uygun kapasiteli cihazı seçmek olacaktır.

Oda Termostatları

Oda termostatlarıda tasarruf için oldukça önemlidir.Oda termostatı bulunduğu ortamın ısısını korur.Isı kontrol cihazlarıdır.Özellikle kombi kullanılan yerlerde oda termostatı ortamdaki ısıyı ölçerek sıcaklık düştüğünde kombinin harekete geçmesini ve ortam sıcaklığının aynı derecede kalmasını sağlar.Bu şekilde de yakıttan tasarruf sağlanır. Doğalgaz faturanızda düşecektir.

Yalıtım

Binanın dış yalıtımıda tasarruf açısından oldukça önemlidir.İyi bir yalıtımı olan binalarda ısınma daha hızlı olacaktır.

Isı Yalıtım Levhaları

Radyatör arkaları ısı kaybının en fazla olduğu yerlerdir.Taşınım yoluyla çıkan ısı,radyatörlerin arkasındaki duvarı ısıtır.Buda ısı kaybına neden olur.Isı kaybını önlemek için alüminyum folyolu ısı yalıtım levhaları yerleştirildiğinde büyük oranda tasarruf sağlayabiliriz.

Evi Yeteri Kadar Havalandırma

Evimizi havalandırmadığımızda iç havadaki nem oranı arttığı için ortamın ısıtılması daha geç olacaktır.Evimizi günde 1 kez havalandırmamız halinde nem oranı düşecek.Evimiz daha hızlı ısınacaktır.

Peteklerin Önünü Açmak

Radyatörle eşyalar arasında en az 30 cm mesafe olmalıdır

Muslukları Gereksiz Yere Sıcakta Tutmamak

En çok doğalgaz sarfiyatı musluk ilk açıldığında olmaktadır.Suyun ısınmasıyla birliktede sarfiyat azalmaktadır.Bundan dolayı en basit olarak elimizi yıkarken musluğun soğuk tarafını açmalıyız.

Kombi bakımı ve Petek Temizliği

Kombimizi yılda 1 kere kışa hazırlık olarak bakımını yetkili servislere yaptırmalıyız.Peteklerimizide 2 -3 yılda bir temizletmemiz gerekmektedir.Peteğin üst kısmıyla alt kısmı arasında ciddi bir ısı farkı varsa peteklerimiz kirlidir.Bundan dolayı petek temizliği yapılmalıdır.

Doğalgaz Faturasının Daha Az Gelmesi için ne yapmalıyım ? Sorusuna cevap verdik.Ayrıca Tasarruflu kombi markalarıyla ilgili yazımızıda buradan inceleyebilirsiniz.

 

Sayfayi faydali buldunuz mu?

Oy vermek icin yildizlara tiklayin

Ortalama puan 4.1 / 5. Oy sayisi 35

Henuz puan verilmemis, ilk veren siz olun!

We are sorry that this post was not useful for you!

Let us improve this post!

Tell us how we can improve this post?