Yoğuşmalı Kombi Nedir?

Yoğuşma kısaca tanımlamak gerekirse , gaz halindeki bir maddenin sıvı hale dönüşmesidir.Yoğuşma sırasında su buharı çevresine ısı vererek yoğunlaşır.Aslında konveksiyonel kombilerde yoğuşmalı kombilerde çalışma prensibleri birbirlerine yakındır.Genel olarak kombi doğalgaz yakıtını kullandığında ciddi oranda su buharı olusturmaktadır.Yoğuşmalı kombiler su buharından çıkan ısıyı birkac kez daha kullanarak enerjisinden faydalandığı su buharının suyunu damla damla dışarı atar.Yoğuşmalı ve normal kombiler kıyaslanırsa yoğuşmalı kombiler % 20 daha verimlidirler.Ayrıca yanlış bilinen bir nokta ise şudur; bilinenin aksine yoğuşmalı kombiler gazı iki defa aynı yöntem ile kullanmamaktadır. Kombiden çıkan su buharının baca içerisindeki özel ısı eşanjörü aracılığıyla içindeki enerji alınır ve su haline gelen buhar dışarı atılır.

Yoğuşmalı Kombi Nasıl kullanılır?

Kombi kullanılırken tüm tüketicilerin asıl amacı kombiden yüksek verim alıp enerji tüketimini minumum seviyeye indirgemektir.Ancak bazı doğru sanılan yanlıslıklar tasarruf yerine ekonomik açıdan zarara sebep olabilirler.Bu yanlıs bilinenlere değinmek gerekirse aktif olarak kullanılmayan petekleri kapatmak tam olarak doğru değildir.Tesisattaki suyun tam anlamıyla verimli olması için en az üç petek arasında devir daim yapması gerekmektedir.Diğer bir kullanıcı hatası ise evde olunmaya vakitlerde kombinin kapatılmasıdır.Ancak eve dönülüp kombi çalıştırıldığında soğuk olan petekler ısınmaya çalışırken daha fazla enerji sarfiyatı harcayacaktır.Bu noktada yapılması gereken kombiyi kapatmak yerine minumun seviyeye çekmektir.Bu şekilde tasarruf yapmak daha etkili olacaktır. Enerji tasarrufu bakımından aile ekonomisine katkısı oldukça fazladır.

Yoğuşmalı Kombi ile Konvansiyonel Kombi Arasındaki Farklar Nedir?

Yoğuşmalı kombi, konvansiyonel kombilerin aksine doğalgazın yanması sonucunda ortaya çıkan atık gazı ve sıcak su buharının direkt olarak atmosfere atılmasından ziyade tekrardan enerji olarak kullanılmasıdır. Bir diğer deyişle, sıcak su buharı kombi bacasında bulunan ısı eşanjörü ile tekrardan kullanılarak maksimum enerji sağlanır.

Yoğuşmalı Kombi Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Yoğuşmalı kombi alınırken Fiyattan cok kaliteye önem verimelidir.Tercih edilen Firmanın servis ağına bakılmalıdır.Geniş servis ağı olan ürünler tercih edilmelidir.Yoğuşmalı kombiler montajı sertifikalı firmalara yaptırılmalıdır.Yoğuşma gideri yönetmeliğe uygun şekilde çekilmelidir.

Sayfayi faydali buldunuz mu?

Oy vermek icin yildizlara tiklayin

Ortalama puan 5 / 5. Oy sayisi 1

Henuz puan verilmemis, ilk veren siz olun!

We are sorry that this post was not useful for you!

Let us improve this post!

Tell us how we can improve this post?